ZEYTİNYAĞI, SIZMA ZEYTİNYAĞI HAKİKİ ZEYTİNYAĞI 500 ML

  • 60,00₺

Zeytin yağı taş değirmen son yıllarda en çok tercih edilen, geleneksel yöntemlerle elde edilmiş zeytinyağını ifade eder. Zeytinyağı, adından da anlaşılacağı gibi zeytinden yapılır. Yeşilimsi, sarımtırak renkte sıvı bir yağdır. Rengi değişkendir ve bunun başlıca nedeni, yapısında bulundurduğu maddelerdir. Örneğin yeşil renkteki zeytinyağı bu formu veren yapısındaki 10ppm’ye kadar klorofil bulundurm..

Etiketler: ZEYTİNYAĞI, SIZMA ZEYTİNYAĞI HAKİKİ ZEYTİNYAĞI

Zeytin yağı taş değirmen son yıllarda en çok tercih edilen, geleneksel yöntemlerle elde edilmiş zeytinyağını ifade eder. Zeytinyağı, adından da anlaşılacağı gibi zeytinden yapılır. Yeşilimsi, sarımtırak renkte sıvı bir yağdır. Rengi değişkendir ve bunun başlıca nedeni, yapısında bulundurduğu maddelerdir. Örneğin yeşil renkteki zeytinyağı bu formu veren yapısındaki 10ppm’ye kadar klorofil bulundurmasıdır. Sarı renkteki zeytinyağına ise bu rengi veren yapısındaki karotindir. Halk arasında sızma zeytinyağı kalitesi değerlendirirlerken renklerinin önemli olduğu düşünülse de kalite ile renk arasında hiçbir etki yoktur. Bununla birlikte eğer zeytinyağı filtrelenmemiş ise bulanık bir görüntüye sahip olur. Zeytinyağına mor ötesi ışık altında bakılırsa barındırdığı klorofilin floresan özelliğinden dolayı kırmızı renkte olduğu görülür.

Zeytin yağı taş değirmen yöntemi en eski yöntemlerden birisidir. Araştırmalara göre zeytin ağacına ait ilk verilere Ege Denizi’nde rastlanmıştır. Zeytinyağı üretimi ise M.Ö. 4500’lü yıllarda Girit Medeniyetinde yapılmıştır. Dolayısıyla zeytin ve zeytinyağı tarih boyunca Akdeniz kültürlerinin önemli bir parçası olmuştur. İlk zeytinyağı yapımı yöntemi, ayakla ezilip daha sonra sıcak su yardımıyla yağının alınmasıdır. Bu yöntem ile kurulan ve bilinen en eski tesis, İzmir’in Urla ilçesi yakınlarında bulunan Klazomenika kentinde ortaya çıkmıştır. Daha sonra Roma döneminde zeytinyağı, zeytinlerin iki taş arasında ezilerek yağının elde edilmiştir. Bu işlem sırasında hareketli taşı döndürmek için ilk başlarda insan gücünden yararlanılmış, daha sonra hayvan gücünden faydalanılmıştır. Tercihinize açtığımız ürünümüz de tam bu yöntemle elde edilmiştir.

Soğuk sıkım zeytinyağı üretimi sayesinde herhangi bir kimyasal, katkı maddesi eklenmemekte, en doğal haliyle tüketiciye ulaşmaktadır. Zeytin yağı fiyatları yağın elde ediliş yöntemine ve zeytinin kalitesine göre, asit oranına göre değişmektedir. Zeytin yağı taş değirmen ürünümüz asırlar öncesinin yöntemleriyle hazırlanmakta, hiçbir fabrikasyon olmadan uzun ve zahmetli bir süreç sonunda ortaya çıkmaktadır. İster yemeklerinizde, salatalarınızda isterseniz cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Her koşulda en etkili verimi alabilir, her yaştan sevdikleriniz için güvenle kullanabilirsiniz.

İÇİNDEKİLER:

Taş Değirmen Zeytin Yağı (500 ml)

KARGO BİLGİSİ:

Hafta içi gün içerisinde saat 13:00'e kadar verilen siparişler gün içerisinde, daha sonra verilen siparişler ise bir sonraki iş günü kargoya teslim edilmektedir.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi