ZEYTİN YAĞI, SIZMA ZEYTİNYAĞI 250 ML - YEŞİL NATUREL

  • 50,00₺

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvelerinden elde edilen bir tür sıvı yağdır. Zeytin ağacı, Akdeniz iklimini bir bitki örtüsü olup M.Ö. 3500’lü yıllarda Ege kıyılarında yetiştirilen zeytinlerden zeytin yağı üretildiği bilinmektedir. Asırlardır çeşitli zeytin yağı yapma yöntemleri kullanılmış, bugün özellikle soğuk sıkım zeytinyağı ilgi görmektedir. Günümüzde çeşitli şekillerde zeytinyağı ür..

Etiketler: ZEYTİN YAĞI, SIZMA ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvelerinden elde edilen bir tür sıvı yağdır. Zeytin ağacı, Akdeniz iklimini bir bitki örtüsü olup M.Ö. 3500’lü yıllarda Ege kıyılarında yetiştirilen zeytinlerden zeytin yağı üretildiği bilinmektedir. Asırlardır çeşitli zeytin yağı yapma yöntemleri kullanılmış, bugün özellikle soğuk sıkım zeytinyağı ilgi görmektedir. Günümüzde çeşitli şekillerde zeytinyağı üretimi yapılıyor olsa da polifenol değerleri açısından en kalitelisi soğuk sıkım kabul edilmektedir. Soğuk sıkım yöntemiyle zeytinyağı elde edilirken zeytin hamuru sabit olarak en fazla 26 derecede tutularak yağ elde edilir. Bu da zengin besin içeriğinin kaybolmamasını, doğrudan dalından koparıldığı değerleriyle yağa dönüşmesi sağlanır. 26 derecenin üzerinde sıcaklığa çıkarılan zeytinyağları için soğuk sıkım ibaresi yer almaz.

Zeytinyağı Türk mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır. Zeytinyağlılar olarak adlandırılan geniş bir tarif listesi dahi vardır. Fakat her zeytinyağının değeri aynı değildir. Zeytinin yetiştiği bölgeye, su altı ya da kıraç zeytini olmasına göre zeytinyağının besin değerleri değişir. Soğuk sıkım sızma zeytinyağı yapılırken ilk olarak zeytinler yıkanma sürecinden geçirilir. Ardından kırılır. Kırılan zeytinler hamur haline getirilir. Bu esnada sıcaklık uygulaması yapılır. Soğuk sıkım zeytinyağlarında buradaki sıcaklık maksimum 26 derecede tutulur. Soğuk sıkım zeytinyağı ile soğuk sıkım olmayan zeytinyağlarının arasındaki en temel fark, kalite farkıdır. Soğuk sıkımda asit oranı daha az çıkar ve kalite testlerinde daha yüksek sonuçlar verir. Sıcaklık arttırıldıkça zeytinin içerisinde bulunan antioksidan, polifenol ve diğer bileşenlerde azalma görülür. Bu da soğuk sıkım zeytinyağların besin değerlerinin yüksek olmasına vesile olur.

Zeytinyağı çok yönlü kullanımı olan bir üründür. Evlerde pek çok farklı şekilde kullanılır. Yemeklerinizde, salatalarınızda, kızartmalarınızda kullanabilirsiniz. Kahvaltılarınızda doğrudan ekmek banarak yiyebilirsiniz. Ezme, yoğurt gibi farklı yiyeceklerin üzerine dökerek tüketebilirsiniz. Hamur işlerinizde kullanabilirsiniz. Masaj yaparak cildinize sürebilirsiniz. Kuruyan yerlerinizi nemlendirmek için tercih edebileceğiniz gibi ağrıyan, incinen yüzeylerde sürebilirsiniz. En kaliteli zeytinlerden, en doğal yöntemlerle üretilen zeytinyağı ürünlerimizi her zaman elinizin altında tutabilir, suya damlatarak ya da tatlı kaşığı ile doğrudan içebilirsiniz.

İÇİNDEKİLER:

Zeytin Yağı (250 ml)

KARGO BİLGİSİ:

Hafta içi gün içerisinde saat 13:00'e kadar verilen siparişler gün içerisinde, daha sonra verilen siparişler ise bir sonraki iş günü kargoya teslim edilmektedir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi