ZEYTİN SÜTÜ 250 ML - YEŞİL NATUREL

  • 80,00₺

Zeytin Sütü 250 mlZeytin sütü, adından da anlaşılacağı üzere zeytinden elde edilen bir besinidir. Zeytin, ülkemizde de fazlaca yetiştirilen, zeytingiller familyasından meyvesi yenen bir ağaç türüdür. Ekilmeden kendiliğinden yetişebildiği gibi sonradan aşılanarak ve dikilerek de yetiştirilebilir. Zeytin, uygun koşullarda yetiştirildiği taktirde 5-6 yılda meyveye duran bir ağaçtır. Tam verimli hale ..

Zeytin Sütü 250 ml

Zeytin sütü, adından da anlaşılacağı üzere zeytinden elde edilen bir besinidir. Zeytin, ülkemizde de fazlaca yetiştirilen, zeytingiller familyasından meyvesi yenen bir ağaç türüdür. Ekilmeden kendiliğinden yetişebildiği gibi sonradan aşılanarak ve dikilerek de yetiştirilebilir. Zeytin, uygun koşullarda yetiştirildiği taktirde 5-6 yılda meyveye duran bir ağaçtır. Tam verimli hale gelmesi 20 yılı bulabilir. Yaşlandıkça verimi artar. 35 ila 150 yıl arası, zeytinin olgunluk ve tam verim dönemidir. Oldukça uzun yıllar yaşayabilir ve en sonunda yaşlanır. Bu durumda da verimi düşer. Zeytin ağacı periyodisite bir bitkidir. Yani bir yıl bol ürün verirken diğer yıl az ürün vererek dinlenmeye çekilir. Sofraların vazgeçilmezi olan zeytin, özellikle zeytinyağı olarak tüketilse de son yıllarda zeytin sütü olarak da fazlaca aranmaktadır. Zeytin sütü, zeytinyağının farklı bir türü olarak da kabul edilir. Oldukça zahmetli ve meşakkatli bir elde ediliş süreci vardır. Bir nevi, zeytinyağının en saf hali olduğu da söylenebilir. Zeytin sütü nedir, nasıl elde edilir? Zeytin sütü elde etmek için ilk olarak zeytinler toplanır. Ardından eski usul taş preslerle ezilip hamuru yapılır. Elde edilen hamur, çuvallara doldurularak üst üste dizilir. Bir süre bekletilir. Zeytin hamurundan sızan su ve yağ karışımı sıvı toplanır ve yağ kısmı ayrıştırılarak şişelenir. Zeytinden elde edilen bu ilk yağ, zeytin sütü olarak isimlendirilir. Yaklaşık 100 kg zeytinden 1-1,5 litre zeytin sütü elde edilmektedir. Bu, son derece az bir miktarı ifade ediyor. Çünkü yerine göre 3 ila 10 kg zeytinden 1 litre zeytinyağı elde ediliyor. Sütünün bu kadar değerli ve biraz pahalı olmasının nedenlerinden birisi de budur.

İÇİNDEKİLER:

Zeytin Sütü

KULLANIMI:

Zeytin sütü rafine edilmemiş bir besindir. Bu yüzden çabuk bozulabilir. Daha uzun süre muhafaza edebilmek için mutlaka serin ve karanlık bir ortamda saklanmalıdır. Tortulu bir yapısı vardır ve çok fazla bekletildiği taktirde tortu, süte karışır. Bu da tadının bozulmasına yol açar. Çok fazla bekletmeden yemeklerde, salatalarda kullanılabileceği gibi her sabah bir kaşık içilerek de tüketilebilir.

KARGO BİLGİSİ:

Hafta içi gün içerisinde saat 13:00'e kadar verilen siparişler gün içerisinde, daha sonra verilen siparişler ise bir sonraki iş günü kargoya teslim edilmektedir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi