YOĞURT OTU 30 GR - YEŞİL NATUREL

  • 20,00₺

Yoğurt Otu 30 grYoğurt otu, Latince adı Galium Aparine olan, kökboyasıgiller familyasından bir bitkidir. Bitkinin adı, gala kelimesinden türetilmiştir ve bu da süt anlamına gelir. Eskiden bu ot, peynir yapımında kullanıldığından dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir. 300’den fazla alt türü vardır ve anavatanı Asya ve Avrupa’dır. Ülkemizde pek çok bölgede yetişmektedir. Yoğurt otu, çok yıl..

Etiketler: YOĞURT OTU

Yoğurt Otu 30 gr

Yoğurt otu, Latince adı Galium Aparine olan, kökboyasıgiller familyasından bir bitkidir. Bitkinin adı, gala kelimesinden türetilmiştir ve bu da süt anlamına gelir. Eskiden bu ot, peynir yapımında kullanıldığından dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir. 300’den fazla alt türü vardır ve anavatanı Asya ve Avrupa’dır. Ülkemizde pek çok bölgede yetişmektedir. Yoğurt otu, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sapları uzun, çiçekleri salkım şeklindedir. Yeşil ve beyaz renklerdedir. Bazı yörelerde çoban süzeği, yapışkan ot, sünnetlik otu, kaz otu, sünnetlice otu gibi isimlerle anılır. Sapındaki tüyler sayesinde rahatlıkla her yere tırmanmaktadır. Tıpkı sarmaşık gibi ilerleyebilir. Bal kokusuna benzeyen tatlı bir koku salgılar; fakat tadı acımtırak bir kıvamdadır. Arkeolojik kazı çalışmalarında cilalı taş devrinde yoğurt otu türlerine ve tohumlarına rastlanmıştır. En eski dönemlerden beri bilinen ve özellikle peynir yapımında kullanılan bir bitki olduğu kabul edilir. İrlanda ve çevresinde kahve formunda içilmektedir. Bitkiden aynı zamanda çayı, tentür, ekstre, şurup, krem üretilmektedir. Dolayısıyla çok yönlü kullanılan bir bitkidir.

İÇİNDEKİLER:

Yoğurt Otu

KULLANIMI:

Yoğurt otu kaynatılarak tüketilmeye uygundur. İlk olarak bir bardak suyu kaynamaya bırakın. Ardından 1 tutam yoğurt otu ilave edin. 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra çay olarak içebilirsiniz. İsterseniz çay soğuduktan sonra bir pamuk ile yüzünüze tampon yapabilirsiniz.

KARGO BİLGİSİ:

Hafta içi gün içerisinde saat 13:00'e kadar verilen siparişler gün içerisinde, daha sonra verilen siparişler ise bir sonraki iş günü kargoya teslim edilmektedir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi