MERCANKÖŞK 50 GR - YEŞİL NATUREL

  • 20,00₺

Mercanköşk 50 grBilimsel adı “origanum majarona” olan bu bitki kullanım açısından oldukça eski bir tarihe dayanmaktadır. Antik Yunan ve Roma’da bu bitkinin “mutluluk simgesi” olarak bilinmesi de bunu kanıtlar niteliktedir. Farsçada ise isminin anlamının “dağın keyfi” ve “dağın neşesi olduğu bilinmektedir. Halk arasında  İstanbul kekiği, Güve otu, İstanbul güve otu, İzmir kekiği, Kekik otu ola..

Etiketler: MERCANKÖŞK

Mercanköşk 50 gr

Bilimsel adı “origanum majarona” olan bu bitki kullanım açısından oldukça eski bir tarihe dayanmaktadır. Antik Yunan ve Roma’da bu bitkinin “mutluluk simgesi” olarak bilinmesi de bunu kanıtlar niteliktedir. Farsçada ise isminin anlamının “dağın keyfi” ve “dağın neşesi olduğu bilinmektedir. Halk arasında  İstanbul kekiği, Güve otu, İstanbul güve otu, İzmir kekiği, Kekik otu olarak da bilinir. Mercanköşk bitkisinin boyu 20-50 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Otsu bir gövdesi, koyu yeşil yaprakları ve salkım şeklinde çiçekleri bulunmaktadır. Çalı görünümlü ve hoş kokuludur. Görünüş olarak azda olsa naneyi anımsattığı söylenebilir. Ülkemizde genellikle kış sıcaklığının yüksek olduğu Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde bu bitkinin yetiştirildiği bilinmektedir. Seralarda yüksek sıcaklık sebebi ile yetişme zamanı Mart ayına kadar düşse de genel olarak Nisan ayında büyümeye başlamaktadır.

Nisan ayında büyümeye başlayan bu bitkinin toplanması için genellikle Mayıs ve Haziran ayları uygun görülmektedir. Mercanköşk bitkisinin kökünden yaklaşık olarak 5 santimetre yukarısından kesilerek toplanması mümkündür. Demetler halinden toplanan bu bitki tozundan ve kirinden arındırılmak için öncelikle temizlenecektir. Daha sonra ise gölge bir yerde kurutulabilir. Uygun koşullar altında toplanmış, temizlenmiş, kurutulmuş ve paketlenmiş olan mercanköşk bitkisi Yeşil Naturel sitesinden temin edilebilir. Bu sitede satışa sunulmuş tüm ürünler gibi bu ürününde sizlerle uygun fiyat ve yüksel kalite farkı ile ulaşacağına emin olabilirsiniz.

İÇİNDEKİLER:

Mercanköşk

KULLANIMI:

Kaynatıp içilmesi tavsiye edilmektedir.

KARGO BİLGİSİ:

Hafta içi gün içerisinde saat 13:00'e kadar verilen siparişler gün içerisinde, daha sonra verilen siparişler ise bir sonraki iş günü kargoya teslim edilmektedir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi